Jak se bránit proti šikanóznímu jednání dalšího spoluvlastníka?
Pokud se nacházíte v situaci, kdy druhý spoluvlastník nemovitosti jedná šikanózním způsobem a vyhrožuje vám prodejem svého podílu spekulantům za přemrštěnou cenu, doporučujeme podniknout následující kroky:
Podání žaloby na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví: Tento právní krok je nezbytný, pokud se nemůžete s druhým spoluvlastníkem rozumně dohodnout. Soud může rozhodnout o zrušení spoluvlastnictví a jeho vypořádání, což může zahrnovat prodej nemovitosti a rozdělení výnosu nebo přikázání nemovitosti jednomu ze spoluvlastníků za přiměřenou náhradu ostatním.
Návrh na zápis poznámky o podané žalobě do katastru nemovitostí: Tímto krokem informujete třetí strany o probíhajícím sporu. Poznámka o podané žalobě se zapíše do části D příslušného listu vlastnictví v katastru nemovitostí, čímž se zvýší pravděpodobnost, že spekulanti ztratí zájem o nákup podílu.
Vyjednávání a mediace: Navzdory obtížím je mediace často účinným způsobem, jak dosáhnout dohody mimo soud. Mediace může pomoci oběma stranám lépe pochopit své pozice a najít kompromisní řešení.
Právní poradenství a zastoupení: Je důležité využít služeb zkušené advokátní kanceláře, která má rozsáhlé zkušenosti s těmito typy sporů. Právníci vám mohou poskytnout odborné poradenství, pomoci s přípravou a podáním žaloby a zastupovat vás v soudním řízení.
Naše advokátní kancelář KP PARTNERS má bohaté zkušenosti s řešením těchto typů žalob a návrhů. Jsme připraveni vám pomoci s celým procesem, od přípravy žaloby až po zastupování v soudním řízení a zápis poznámky do katastru nemovitostí.
Neváhejte nás kontaktovat pro konzultaci a další postup.
Mgr. Pavel Prokop, advokát
+420 724 914 921
prokop@kp-partners.cz